Miroslav Lažo novým trénerom Diplomatov

Nový tréner hokejového tímu Diplomats Pressburg, Miroslav Lažo, má za sebou prvý skupinový zápas v lige EUHL, ktorý sa uskutočnil na ľade HC Masaryk University v utorok 9.10.2018 v Brne. Tímu brnenských medveďov napokon diplomati podľahli 5:4 po samostatných nájazdoch.

Zostrih najlepších gólov Diplomatov v zápase proti HC Masaryk University.

Novo – pečený kouč diplomatov, ktorý je známy ako miláčik bratislavských tribún a hokejový búrlivák s veľkým srdcom začínal s hokejom keď mal štyri roky. Rodený Bratislavčan má za sebou bohatú hráčsku kariéru, Premiéru v A-tíme Slovana Bratislava si odkrútil v ročníku 1998/1999, o rok neskôr oslavoval svoj prvý seniorský titul. Naposledy si obliekol dres Slovana v ročníku 2010/2011. Počas kariéry hral Miro aj za Senicu, Trnavu, Regensburg, Žilinu, Kladno, Beroun, Košice, Banskú Bystricu a  Skalicu, v ktorej drese odohral svoj posledný zápas na profesionálnej úrovni. Hokejový chlebík ochutnal aj vo Švédsku, kde hral za Malmö. Kontinentálnu hokejovú ligu si vyskúšal v drese Avtomobilistu Jekaterinburg a v roku 2010 bol na prípravnom kempe v Edmontone Oilers, kde sa v kondičnej pripravenosti zaradil medzi najlepších účastníkov kempu. Miro taktiež v tohtoročných komunálnych voľbách kandiduje na post poslanca do miestneho zastupiteľstva za Petržalku, v čom mu samozrejme držíme palce.

Miro na tréningu Diplomats Pressburg

Miroslav Lažo nahradil Romana Vargu, ktorý bol pri tíme Diplomatov od ich prvej sezóny. Bývalý hokejista sa s tímom bratislavských študentov zatiaľ zoznamuje, ale s jeho hrou je stále viac spokojnejší. Po úspešnom tryout-e, ktorý v tíme prebehol v polovici septembra sa hráči pod Mirovým vedením pustili do tvrdého tréningu na ľade aj v posilovni. Pre Mira bol zápas v Brne premiérou v pozícií hlavného trénera hokejového družstva, keďže doteraz pôsobil, ako tréner v jeho ambicióznom projekte HDC Slovakia. Spolu s ním sú pri tíme aj noví asistenti Peter Podhradský a Roman Veber. “Podyho” ani “Vešaka” nemusíme nijak zvlášť predstavovať, pre milovníkov hokeja sú dobre známi.

Peťo sa cez svoj materský klub Slovan dostal za veľkú mláku, kde okúsil zámorský hokej, aby sa vrátil do Európy a po výbornej sezóne v nemeckej DEL-ke prišla ponuka z ruskej najvyššej súťaže, ktorá sa neskôr transformovala na nadnárodnú KHL. V rusku si pody zahral aj za slávny Metalurg Magnitogorsk, Dynamo Minsk či Donbass Doneck. Strieborný medailista z Petrohradu 2000 ma na konte štyri svetové šampionáty v najcennejšom drese.

Roman svoju kariéru odštartoval v bratislavskom Slovane, ešte v spoločnej česko-slovenskej federálnej lige. Získal bronzovú medailu s Československou reprezentáciou na majstrovstvách sveta juniorov, ktoré sa odohrali na prelome rokov 1988-1989 v americkom meste Anchnorage na Aliaške. Podstatnú časť svojej kariéry Roman strávil v nemeckom Wolfsburgu, ktorý sa mu spoločne s ďalšími čechmi a slovákmi  podarilo dostať do najvyššej nemeckej súťaže. Na Slovensko sa vrátil v roku 2008 keď sa upísal Banskej Bystrici. Angažmán u baranov bola Vešakova posledná vážna zastávka v jeho profesionálnej hokejovej kariére.

My v tíme veríme, že nás Miro, Peťo a Roman túto sezónu dovedú až k vytúženej Sekeras trophy, ktorá nám minulú sezónu ušla len o chlp. Novému trénerovi sme položili pár otázok, aby sme sa dozvedeli viac z jeho života a tak isto aj to čo si pre nás a tím na túto sezónu prichystal.

 

Miro, máš za sebou pôsobenia vo viacerých kluboch ako hráč, na ktoré obdobie spomínaš v najlepšom?

Som Slovanista telom aj dušou. Odmalička som vyrastal v Bratislave, som Bratislavčan. Slovan, to je to najkrajšie obdobie, ktoré som v hokeji zažil. 4 tituly, ktoré som s ním získal sú pre mňa nezabudnuteľné. Ale samozrejme, zažil som aj krásne obdobie vo Švédsku, keď som hral v Malme, ale taktiež aj v Žiline, kde sa mi narodil môj syn Maxim. Boli to naozaj krásne roky, ale telom aj dušou som Slovanista.

Máš skúsenosti aj s manažovaním či trénerstvom. Sedí ti rola trénera viac alebo ti chýbajú hráčske časy?

Hráčske časy boli pre mňa asi tými najkrajšími. Človek sa o nič nemusel starať, spal, pripravoval sa a venoval sa tomu, čo ho najviac bavilo – hokeju. Čo sa týka manažérskych skúseností, 5 rokov som šéfom a manažérom hokejového centra. Na rolu trénera si pomaličky zvykám. Mám skúsenosti s mládežníckymi kategóriami, s organizovaním kempov, trénovaním detí v kempoch a v našich centrách, ale dá sa povedať, že trénerské skúsenosti začínam zbierať hlavne teraz. Myslím si, že sme dobrá kombinácia trénerov, mojich asistentov, pretože sa vieme vzájomne doplniť. Prežili sme naozaj bohatú hokejovú kariéru a práve preto si myslím, že máme z čoho čerpať. No aj napriek naším skúsenostiam, sa neustále vzdelávame. Máme svoje trénerské licencie, ale stále sa snažíme posúvať dopredu a učiť sa niečo nové.

Mnohí ťa poznajú ako skúseného hokejistu. Ako si sa dostal k tímu Diplomats Pressburg?

K tímu Diplomats Pressburg som sa dostal jednoduchým spôsobom. Raz ma oslovil pán riaditeľ Hucík, ktorý spomenul, že by si ma vedel predstaviť pri tíme. Ja som vtedy len zo žartu povedal, že niekedy to hádam bude, ale vôbec som s tým nepočítal. Ale ako sa hovorí, nikdy nehovor nikdy. Odrazu skončila sezóna, sedeli sme spolu a znova otvorili túto tému. On to zobral naozaj vážne, pobavili sme sa a nakoniec ma presvedčil. Myslím si, že toto je jeho zásluha.

Asistentami pre túto sezónu budú Peter Podhradský a Roman Veber. Ako sa ti podarilo tieto dve esá k sebe do tímu dostať?

Obaja sú moji veľmi dobrí priatelia. Peter Podhradský má obrovské skúsenosti z Ameriky, z Európy, ale predovšetkým z ruskej KHL. Miluje hokej celým srdcom, venuje sa mu každý deň. Má úžasný prehľad o hokejistoch, o všetkých zápasoch, o tom, ktorý hráč kam prestúpil a pod. Potreboval som k sebe človeka, skúseného obrancu, aby mi vedel poradiť aj v obranných fázach a obranných činnostiach, a preto som oslovil práve Peťa Podhradského.

Romana Vebera poznám ako chalana, ktorý má veľmi zaujímavý pohľad na hokej. Je neuveriteľne všímavý. Stávalo sa, že keď Roman spomenul nejakého hráča a povedal, že v tom chlapcovi niečo je a niečo v ňom vidí, ja som to niekedy na prvý pohľad nevidel, ale pri lepšom skúmaní som si uvedomil že mal pravdu. Práve preto som oslovil Romana ako asistenta, lebo má naozaj veľmi dobrý nos a oči na hráčov. Ako tréneri sa všetci traja veľmi dobre dopĺňame. My s Peťom riešime hokej viac cez emócie, bojovnosť a drinu. Roman je zase veľmi vyrovnaný a občas nás musí ukľudňovať a povedať, páni spomaľme, počkajme si, náš čas príde. Myslím si, že takéto trio bude veľmi dobre fungovať. V prvom rade fungujeme ľudsky. V rade druhom vidím v týchto chalanoch veľkú odbornosť a skúsenosti.

Vedel si už pred tým niečo o študentskej lige EUHL?

Študentskú ligu EUHL som samozrejme registroval, pretože pôsobili na Zimnom štadióne v Petržalke, či už Paneuropa alebo Diplomati. Zabezpečovali sme im nejaké tréningy a pripravovali sa u nás. Navyše Seko (Ľubomír Sekeráš, prezident EUHL; pozn. redakcie) je môj veľmi dobrý priateľ. Veľmi som mu fandil, keď takéto niečo v úvode zakladal. Pár rokov dozadu sme sa o tom viackrát rozprávali. Myslím si, že v študentskej lige EUHL majú chlapci skvelú možnosť hrať hokej, popri tom sa vzdelávať a navštevovať vysokú školu. Osobne verím, že táto liga má obrovskú budúcnosť. A po vzore zo zahraničia, najmä USA a Kanady, budú tieto univerzitné ligy jedného dňa aj u nás naozaj kvalitné.

Máš už za sebou prvý zápas s hráčmi. Aký máš z nich pocit a aké sú nálady v kabíne?

Mám z toho veľmi dobré pocity. Chalani sú pracovití, ale samozrejme, je tam ešte na čom pracovať. Na úvod sme si povedali, čo my tréneri od nich očakávame a povedali sme si nejaké pravidlá, ktoré chceme, aby sa dodržiavali. Títo chalani sú veľmi dobrý kolektív, a práve to tam chceme udržať a rozvíjať. Ako som im aj hovoril, je dôležité, aby sme sa na seba tešili keď ideme na tréning a aby sme to nebrali len ako povinnosť. Chcem aby to brali ako miesto, kde budeme jeden tím, jedna vynikajúca partia. Dúfam, že sa spolu niekam posunieme, že ich naučíme niečo my, ale aj oni nás. Takýmto spôsobom môžeme napredovať a vyhrávať zápasy.

Čo je tvoja vízia ako hlavného trénera a  čo by ste chceli dosiahnuť ako trojica trénerov s týmto tímom?

Moja vízia je, aby sme hrali pekný hokej, aby sme tých chlapcov niečo naučili, aby sme boli dobrá partia, aby sme dôstojne reprezentovali tím Diplomatov a aby sme boli naozaj praví diplomati, ktorí budú vyhrávať.

Chcel by si ešte niečo doplniť? Možno navnadiť našich fanúšikov na sezónu 2018/2019?

Chcem pozdraviť všetkých študentov, všetkých fanúšikov nášho tímu. A samozrejme celú EUHL, všetky ostatné tímy a ľudí, ktorí robia kus dobrej práce v univerzitnej hokejovej lige. Veľmi sa teším na všetky zápasy, ktoré absolvujeme. Nebudem tu hovoriť o nejakých víťazstvách, o nejakých tituloch. My chceme vyhrávať, chceme hrať dobrý hokej, chceme ukázať, že keď niekam prídu Diplomati tak to bude rachot.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *