Diplomati ukázali veľkú silu. Po dvoch zápasoch s favoritmi priviezli dôležité body.

Hráči Diplomats Pressburg na začiatku marca cestovali za svojimi súpermi do Českej republiky s cieľom priniesť dôležité body do tabuľky. V stredu najskôr pricestovali do Plzne na zápas s domácimi Academikmi, ktorí sú priebežne na druhej pozícii pred vyraďovacou časťou sezóny. Vyrovnané stretnutie naznačilo prvé meranie síl v Bratislave, kde sa v divokom zápase nakoniec radovali hostia v pomere 5:7.

Plzeň:

Bratislavčania nastúpili do zápasu veľmi dobre pripravení a domácich evidentne zaskočili. Výborný pohyb a agresívna hra priniesli viaceré zaujímavé pozície pre Diplomatov. Skóre otvoril hosťujúci Krahulec, ktorý nedal brankárovi žiadnu šancu. Po prvej časti teda viedli hostia z Bratislavy jednogólovým rozdielom. Prostredná časť ani poriadne nezačala a hostia udreli druhý raz, presadil sa Mucha. Hráči Diplomatov kontrolovali priebeh zápasu a pozornou obranou nepúšťali súpera do vyložených príležitostí. Domáci predsa len dokázali znížiť, v skrumáži sa najlepšie zorientoval kapitán Faschingbauer a nekompromisne zakončil. Hostia sa však nepoložili a o pár minút viedli opäť, keď výborne premyslenú strelu Podgorského dorazil Rutkovský. Pred druhou prestávkou sa domáci dokázali dostať opäť do zápasu, nenápadná strela Tichého od modrej čiary zapadla za nič nevidiaceho Megu, 2:3. V poslednej časti dominovali jasným spôsobom Diplomati, kondične a herne svojho súpera viackrát zatlačili na dlhé minúty do obranného pásma. Z prvej strely domácich vznikla skrumáž pred Megom a z vyrovnania sa tešil Malota. Obrany oboch mužstiev dominovali, blížil sa záver a dramatické predĺženie. V nadstavenej päťminútovke sa hralo systémom troch korčuliarov na oboch stranách, čo spôsobilo atraktívny hokej z jednej strany na druhú. Po menších šanciach pred oboma bránkami sa k akcii dostali hostia. Kapitán Múčka našiel Muchu, ktorého strelu ešte brankár zastavil, na dorážku aktívneho Winklera už nemal nárok, 3:4pp.

Praha:

Ani nie po 24 hodinách nastúpili Diplomati na náročný zápas proti trojnásobnému majstrovi UK Praha. Pražskí hráči mali Bratislavčanom čo vracať, prvé vzájomné meranie síl zvládli lepšie Diplomati v pomere 3:1. Po úvodnom buly bolo na hráčoch hostí vidno známky únavy a nesústredenie, čo vyústilo do rýchleho vedenia domácich v pomere 2:0. Pri oboch zásahoch bol hosťujúci Pravda bezmocný, na puk absolútne nevidel. Diplomati ale rozhodne nezložili zbrane a pár minút pred koncom prvej časti znížil faulovaný Zvara. V druhej časti začali náporom Bratislavčania a paradoxne inkasovali po viacerých odrazoch puku od hráčov zvýšil Krátký. Zopár divákov, ktorí si našli cestu na zimný štadión mohlo sledovať dramatický zápas, v ktorom chceli obe mužstvá zvíťaziť. Na 2:3 z pohľadu hostí znížil Čáni a o pár minút neskôr sa podarilo vyrovnať Podgorskému. Domáci znervózneli a pri viacerých šanciach hostí mali potrebnú dávku šťastia. Krátko pred koncom prostrednej časti sa k odrazenému puku v bránkovisku dostal domáci Svoboda a dostal UK opäť do vedenia. Záver druhej tretiny poznačilo sporné vylúčenie hosťujúceho Krahulca, po ktorom sa porúčal do šatne. Napätie a emócie hlavný arbiter nedokázal zastaviť, svojimi spornými rozhodnutiami zbytočne vstupoval do priebehu zápasu. Do poslednej časti vstupovali Diplomati v päťminútovej početnej nevýhode, ktorú smolne zvýšil Demo za vyhodenie puku na tribúnu. Bratislavčania absolútne bojovným výkonom dokázali túto nepriaznivú situáciu zvládnuť a dokonca na jej konci vyrovnal Zvara. Časté vylúčenia neustále prerušovali hru a zrážali hostí do kolien. V početnej nevýhode nakoniec od únavy a vyčerpania inkasovali, puk pretlačil za Pravdu Novák. Rozhodca nepustil Diplomatov viac menej do hry, hoci v samotnom závere mohol vyrovnať Brincko, prekonať Olivu sa už hosťom nepodarilo.

K samotným zápasom sa nám vyjadrili aj kapitán mužstva Matej Múčka.

Matej Múčka: „Pred zápasom s Plzňou sme si povedali v šatni, že budeme dodržiavať systém aby sme mohli byť úspešní, čo sa nám aj podarilo. Ukázali sme, že vieme hrať s každým súperom vyrovnanú partiu. Zápas v Prahe bol náročnejší, prvých 10 minút zápasu sme sa pomalšie rozbiehali ale potom sme aktívnym korčuľovaním a napádaním dokázali súpera dostať pod tlak. Pribrzdil nás vždy rozhodca, ktorý zbytočne vstupoval do vyrovnaného duelu. Keby sme mali viac času, verím, že dokážeme vyhrať aj s UK. Tieto dva zápasy ukázali potenciál nášho kolektívu a verím, že podobné výkony budú pokračovať“, uviedol kapitán Múčka.

Autor: Jakub Sudek