Tím Diplomats Pressburg otvoril sezónu. Ako bude nasledujúci ročník v EUHL vyzerať prezradili najpovolanejší.

Bratislavskí Diplomati odštartovali prípravu na novú sezónu úvodným seminárom s hráčmi a vedením. Bratislavčania majú v nadchádzajúcom ročníku smelé ambície, koniec minulého ročníka naznačil, že by mohli byť akýmsi čiernym koňom súťaže. V dvoj – rozhovore s hlavným trénerom a manažérom sme sa bližšie pozreli na budúcu sezónu EUHL, aké zmeny sa chystajú a taktiež na fungovanie bratislavského celku z vnútra.

A: Diplomati sa tento rok zúčastnia Európskej univerzitnej hokejovej ligy už po štvrtý krát. Pre Vás ako dvojicu manažéra s hlavným trénerom to bude druhá spoločná sezóna. Čo chystáte tento rok pre hráčov a fanúšikov?

Š: Ideme vyhrať. (smiech)

R: Má pravdu!

Š: Tak ešte raz a vážne, to čo naozaj chceme je dostať z tejto sezóny všetko čo sa bude dať. Výhra je samozrejme ten vrchol kam obaja chceme dokráčať, no pre mňa je veľmi dôležitá aj samotná cesta. Špeciálne to platí pre našu ligu EUHL, ktorá je v mnohých smeroch v porovnaní s tradičnými hokejovými súťažami veľmi špecifická. Všetko začína a končí na dobrovoľnosti, či už ide o realizačný tím, alebo hráčov. Každý z tímov tu buduje niečo čo nemá inštitucionálny základ ako je tomu v iných ligách a tento proces chce čas a vytrvalosť každého zúčastneného.

R: Myslím, že to čo chcel Šimon povedať je predovšetkým postoj s ktorým my, ako vedenie do ligy vstupujeme. Myslím, že tu môžem hovoriť aj za prezidenta tímu a riaditeľa školy VŠMVV pána Ľudovíta Hucíka, pretože dlhodobá udržateľnosť tímu a neustále zvyšovanie jeho úrovne je beh na dlhú trať.

A: V súvislosti so seminárom pre otvorenie sezóny sa spomínali aj niektoré zmeny v pravidlách ligy EUHL a tiež aj rozširovanie o ďalších účastníkov. Viete nám k tomu prezradiť viac?

Š: Z minuloročného počtu 9 tímov v súťaži by sme sa tento rok mali rozrásť až na 13. Vedeniu EUHA sa podarilo dohodnúť s budapeštianskym tímom za ktorým stojí bývalý hokejista Tomáš Šille a tak sa naša liga rozrástla do kompletnej Vyšehradskej štvorky. Mali by rovnako pribudnúť dva tímy z Brna a jeden z Olomouca. Pokiaľ sa všetkým podarí zabezpečiť fungovanie tímov dostaneme sa ako liga na úroveň 24 zápasov v základnej časti čo je viac ako jeden zápas týždenne.

 

A: To je na študentskú ligu pomerne slušné číslo, nebudete mať problém s vyťaženosťou hráčov? Hokej, škola, práca, dá sa toto všetko zosúladiť?

R: Práve naopak, myslíme si, že liga sa tak stane atraktívnejšia aj pre hráčov, ktorí stále nemajú jasno v tom či sa chcú naplno venovať hokejovej kariére, alebo je pre nich podstatné aj štúdium. Rovnako je pre nás ako tím a rovnako aj pre ligu dôležité aby otvárala svoje dvere predovšetkým mladým hráčom, ktorí sa nachádzajú na takejto životnej križovatke. Na nasledujúcu sezónu som prijal ponuku trénerského vedenia juniorského tímu HK Ružinov a na ich zapracovanie v EUHL sa veľmi teším.

A: Spomenuli ste juniorských hráčov. Plánujete teda nejaký try-out respektíve výber nových tvárí?

Š: Určite nemáme v pláne organizovať výberový kemp ako tomu bolo minulý rok. Po poslednej sezóne rátame do tímu s väčšinou hráčov, ktorí ju ukončili. Mnoho chalanov u nás hrá od založenia Diplomatov a rovnako ako tím rástli s nami aj oni. Na druhú stranu pre to správne fungovanie tímu potrebujeme káder doplniť ďalšími hráčmi a rovnako potrebujeme do univerzitnej ligy zapájať nových, mladých hráčov.

R: Tento rok máme o niečo lepšiu pozíciu čo sa týka mužstva. Všetci chalani boli po vypadnutí z play – off veľmi sklamaní. Teraz je podstatné, ktorí si tento zápal preniesli do novej sezóny. Ako sme spomínali, začneme otvorenou letnou prípravou, do ktorej by sme chceli zapojiť aj jeden tréning spoločných hier. Každý kto bude mať záujem o hranie v tíme sa môže do tohto procesu zapojiť. Myslím, že máme čo ponúknuť.

A: To znie zaujímavo. Aký teda bude harmonogram sezóny a ako sa na ňu budú Vaši hráči pripravovať? Chystáte niečo špeciálne?

R: Sezóna EUHL začína tradične v Októbri. V prvom týždni musíme odohrať prvý ligový zápas. Z trénerského hľadiska je pred sezónou ideálna 8 týždňová príprava, no nie vždy to je reálne. Naša príprava začne v druhej polovici augusta, otvorenou letnou prípravou a taktiež minimálne dvomi ľadmi do týždňa.

Š: Presný dátum ako aj harmonogram prípravy sa časom objaví na našej webovej stránke a na Facebooku. Harmonogram ligovej sezóny je už jasný. Základná časť končí v prvej polovici Marca a o mesiac neskôr je známy víťaz Sekeráš trophy. Počas skúškového obdobia má liga neformálnu pauzu, aby sa hráči mohli dostatočne venovať štúdiu.

 

A: Som rád, že ste spomenuli servis, ktorý tím Diplomatov svojim hráčom ponúka. Viete nám priblížiť čo všetko ako klub pre hráčov zabezpečujete?

Š: Sme univerzitná liga, kde hráči za svoje pôsobenie v nej nedostávajú honoráre. Tréningami a zápasmi strávia dosť času, čo môže popri škole a práci niekedy spôsobovať ťažkosti. Chceme aby sa hráči v našej lige hokejom bavili, aby na sebe pracovali a prinášali výsledky a nemuseli riešiť niektoré náklady ktoré sú s hokejom spojené. Náš tím má možnosť takéto podmienky vytvoriť. Poskytnúť hráčom dopravu, ubytovanie, stravu a rovnako aj technické zabezpečenie.

R: Máme pre hráčov vytvorené podmienky, ktoré sa môžu porovnávať s poloprofesionálnymi klubmi. Hráči dostávajú hokejky, stravu na cestách, ubytovanie a všetok servis potrebný nato, aby sa mohli sústrediť iba na hru. Samozrejme pri nákladnejších častiach výstroja sa zohľadňujú viaceré aspekty, ako je dochádzka na tréningy, rola v mužstve a tiež snaha. Pokiaľ sa chalani snažia a mužstvu sa darí, majú poskytnutý nadštandardný komfort.

Š: Na druhú stranu nič nie je zadarmo. Preto od našich hráčov za tento servis vyžadujeme dodržiavanie povinností popri pôsobenia v tíme ako je účasť na tréningoch, disciplína, platenie členského poplatku a dôstojná reprezentácia tímu a školy.

A: Ako chcete túto disciplínu dosiahnuť? Hráči predsa nie sú platení, nemajú profesionálne zmluvy a nemôžete ich prakticky k ničomu prinútiť.

Š: To je pravda. S touto skutočnosťou sme už niekoľkokrát zápolili. Tento rok sme sa rozhodli pre lepšiu motiváciu našich hráčov formou odmien za výkon. Na celú sezónu pracujeme s obmedzeným rozpočtom, z ktorého sme schopní plniť svoje záväzky voči hráčom a poskytovanom servise len do istej miery. Pokiaľ sa peniaze minú, poskytovaný servis sa obmedzí. Rozpočet je možné navyšovať výkonom na ľade, resp. za každý vyhratý zápas sa rozpočet navýši o pevnú sumu. Bez výsledkov nie je možné poskytovať hráčom servis ako v profesionálnom klube. Peniaze z rozpočtu sa dajú neskôr použiť aj na iné ako priamo hokejové účely ako napríklad zvyšovanie komfortu, pokiaľ by chlapci dokázali všetko vyhrať mohla by na konci sezóny pribudnúť nová firemná Škoda Fabia (smiech). Ešte by som to rád doplnil tým, že v poskytovaní servisu pre našich hráčov nám veľmi pomáha naša škola. Pánovi Hucíkovi sa podarilo vytvoriť štipendijný program pre hráčov študujúcich VŠMVV, ktorý na základe splnenie kritérií štúdia a športu dokáže uhradiť až polovicu školného.

R: V tomto zmysle nám ide o budovanie tímu, ktoré sme spomenuli vyššie. Chceme nastaviť systém tak aby mali hráči pocit, že svojím výkonom a priložením ruky k dielu prispejú k tomu že sa budú v Diplomatoch cítiť fajn, budú sa baviť a spoločne tvoriť klub, ktorý nebude len o tom že si dva krát do týždňa prídem na ľad a potom si zahrám nejaký zápas.

A: Ďakujeme hlavnému trénerovi Romanovi Vargovi a manažérovi Šimonovi Vinczemu za zaujímavý rozhovor a najmä, že si na začiatku leta našli vôbec čas.
Autor: Jakub Sudek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *