Hlavný tréner Roman Varga v rozhovore pred nadchádzajúcou sezónou

varga

Výberový kemp je za nami a hlavný tréner Roman Varga väčšinu pozvánok rozdal.
Ako sa cíti v novej pozícii na petržalskom štadióne, čo nového nás v tíme čaká a ako sa mu páči robiť trénera vysokoškolským chalanom sa dozviete v rozhovore od Jakuba Sudeka:

1. Povedz nám niečo o sebe respektíve čomu všetkému sa venuješ okrem trénovania univerzitného hokeja.

Môj momentálny život sa točí okolo klubu HC Petržalka 2010, kde som dostal ponuku na trénovanie kategórie dorast. Tiež som prijal ponuku generálneho manažéra klubu, aby mali majitelia voľnejšie ruky. Je to síce veľa povinností ale je to pre mňa výzva. Práca s mladými hokejistami je na jednej strane náročná, ale na strane druhej to kompenzuje bojovnosť a vôľa niečo dokázať. Koniec koncov, pár jednotlivcom sa podarí hokejom živiť a pomôcť im na tejto ceste z trénerského hľadiska je rozhodne zaujímavé.

2. Ako hodnotíš uplynulú sezónu?

K minulej sezóne by som začal určite pozitívne, kedy sa nám podarilo pripraviť tím po všetkých stránkach na vyrovnanú partiu s ktorýmkoľvek súperom v lige. Celková atmosféra bola veľmi dobrá, hokej nás všetkých bavil, každý pracoval na 100 percent. Zlom nastal keď nám nevyšli závery v niektorých zápasoch, kedy sme pod dojmom víťazstva a úspechov začali robiť chyby. Účasť na jednotlivých tréningoch sa zhoršovala, prístup bol čoraz voľnejší a čo bolo najhoršie, v kabíne to začalo škrípať. To sú príčiny, ktoré sme viacerí  z vedenia videli za celkovým neúspechom. No blíži sa nová sezóna a my máme pred sebou opäť „čistý stôl“. Chalani museli prísť na nejaké veci sami, napríklad zázemie, finančné zdroje a podpora vedenia sami. Pokora, súdržnosť a srdce je v každom športe palivom, ktoré je popri dobrej fyzickej pripravenosti tým rozdielom medzi úspechom či neúspechom.

3. Udiali sa pred novým ročníkom nejaké zásadné zmeny či už vo vedení alebo v kádri?

Jasné, bolo potrebné oživenie. Zmena nastala na trénerskom poste a tou je príchod trénera z Českej republiky pána Martina Barčáka, ktorý nie je len môj výborný kamarát, ale aj môj učiteľ. Je to človek ktorý si prešiel ako metodik Českou reprezentáciou a pôsobil v akadémií v Karlových Varoch niekoľko rokov. Dokonca sme spoločne založili hokejovú školu HPA, kde sa snažíme vychovávať nádejných hokejistov.
Ďalšia novinka je zmena na manažérskom poste, ktorý prebral Šimon Vincze. Je to chalan mimo hokejového prostredia čiže jeho nezainteresovanosť môže byť veľkým prínosom. Post prezidenta bude zastávať PhDr. Ľudovít Hucík, PhD. Pevne verím, že s týmito zmenami máme veľkú šancu uspieť v tak náročnej súťaži akou je EUHL.

4. Nedávno sa konal výberový kemp, splnil tvoje očakávania?

Áno, minulý týždeň sa uskutočnil výber, ktorí sme zorganizovali spoločne s vedením školy. Mal nám ukázať, či je záujem hrať pod hlavičkou školy a v tomto tíme. Podľa mňa toto krátke sústredenie splnilo účel a na moje prekvapenie sa nám prihlásilo veľa šikovných hokejistov a študentov. Hodnotili sme viacero faktorov, ako hokejové zručnosti, komunikáciu, prístup a v neposlednom rade mentálnu vyspelosť. Môžem povedať, že sme vybrali zatiaľ 22 hráčov a 4 brankárov. Máme v zálohe ešte niektoré želiezka ale o nich by som teraz nechcel hovoriť. Osobne sme si s každým pohovorili o jeho úlohe v tíme, očakávaniach a verím, že si chalani tieto slová nechali uležať v hlavách. Myslím, že to dopadlo nad naše očakávania.

5. Ambície pred nadchádzajúcou sezónou?

Stmeliť chlapcov, zviditeľniť meno školy, dobrú reklamu pre EUHL samotnú. Takou väčšou ambíciou je pre mňa vytvoriť domovský stánok EUHL pre okolité štáty ako je Rakúsko, Maďarsko či Slovinsko práve u nás v HC Petržalka. Myslím, že máme strategickú polohu a som presvedčený, že by sme pomohli nie len EUHL ale aj HC Petržalke 2010 dostať sa na hokejové mapy Slovenska, či dokonca strednej Európy.

6. Kde sa vidíš v apríli 2017?

V boji o titul(smiech). Cieľom každého športovca je dostať sa naozaj na vrchol a zahrať si niekde vo finále. Ja ostanem opatrný a poviem, že postúpiť do play off a nemať zranenia bude úspechom. Všetko ostatné považujem za pridanú hodnotu a budem rád ak budem súčasťou akéhokoľvek úspechu. Nie len kvôli škole, ktorá nás podporuje ale aj kvôli chlapcom, ktorí si to rozhodne zaslúžia. Ja už mám jeden titul majstra Slovenskej extraligy a viem ako to chutí. Doprial by som to každému, ale verte mi, že je preto treba veľa obetovať, veľa pracovať a neustále mať so sebou kamarátku pokoru.

7. Čo teba motivuje najviac či už v hokejovom živote alebo pracovnom?

Slovo motivácia je zložitý fenomén. V práci to môže znamenať viac peňazí, viac spokojných klientov alebo dokázanie si niečoho čo priamo nesúvisí s peniazmi ale s úspechom, obdivom a pod. V športe je to podobné, no ja zatiaľ hokej nerobím pre peniaze, skôr naopak, čiže táto možnosť odpadá. Pre mňa je motiváciou to, že pod mojím vedením dokážeme hrať otvorenú partiu s ktoroukoľvek univerzitou a to nie len v Európe, ale aj proti výberu USA napríklad, čo budeme môcť dokázať už v Decembri.

8. Nejaký odkaz fanúšikom alebo neprajníkom?

Fanúšikom by som chcel poďakovať za uplynulú sezónu a zároveň ich ubezpečiť, že v ďalšom ročníku urobíme všetko preto, aby sme sa dostali čo najďalej. Dúfam, že ich bude čoraz viac a týmto ich pozývam na všetky domáce zápasy na štadióne HC Petržalka.
Neprajníkom? Ehmmm asi nič. Beriem ich ako súčasť nášho života a bez nich by to jednoducho nebolo ono(smiech). Koniec koncov nás podvedome motivujú byť neustále lepšími.

 

Roman ďakujeme ti za rozhovor a prajeme ti veľa úspechov športovom aj osobnom živote.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *